MPI4015V2-1R5-R
Eaton MPI40-V2, 1.5 uH, 4.2 A Irms, 4.6 A ISAT, 58 mΩ resistance, SMT mounting, Iron Powder, 2-pins, 3000 qty.
General specifications
Product Name
Eaton MPI inductor
Catalog Number
MPI4015V2-1R5-R
UPC
Product Length/Depth
4.4 mm
Product Height
1.3 mm
Product Width
4.2 mm
Product Weight
0.14 g
Compliances
RoHS Compliant
Product specifications
Type
Inductor
Mounting
SMT
IRMS
4.2 A
ISAT
4.6 A
Package Quantity
3000
Material
Iron powder
Automotive grade
No
Frequency rating
Greater than 9.5MHz
Contact configuration
Two-pin
Temperature rating
-55 to 125 °C
Resistance
58 mΩ
Size
4.75x4.45x1.5mm
Terminals
2 Pads
Frame size
4.75x4.45x1.5mm