HSH1030-3R8157-R
Eaton Supercapacitor, HSH family, 1030 3.8V 150F 0.14Ohm
General specifications
Product Name
Eaton HSH high density hybrid cell supercapacitor
Catalog Number
HSH1030-3R8157-R
Product Height
30 mm
Product Weight
5 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Product specifications
Packing
Bulk
Size
10 x 30 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.14 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
HSH
Max voltage
3.8 V
Capacitance
150 F
Leakage
15 µA
Power
25.8 W
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%
Grade
Commercial
Rated charge/ discharge current
0.75 A
Maximum discharge current
6 A