HSH1630-3R8457-R
Eaton Supercapacitor, HSH family, 1630 3.8V 450F 0.06Ohm
General specifications
Product Name
Eaton HSH high density hybrid cell supercapacitor
Catalog Number
HSH1630-3R8457-R
Product Height
30 mm
Product Weight
12 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Product specifications
Packing
Bulk
Size
16 x 30 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.06 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
HSH
Max voltage
3.8 V
Capacitance
450 F
Leakage
70 µA
Power
60.2 W
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%
Grade
Commercial
Rated charge/ discharge current
2.25 A
Maximum discharge current
15 A