HSL1025-3R8706-R
Eaton HSL supercapacitor, Eaton HSLL Hybrid supercapacitor, 3.8V, 70F, 250mW
General specifications
Product Name
Eaton HSL low leakage, temperature hybrid cell supercapacitor
Catalog Number
HSL1025-3R8706-R
Product Height
25 mm
Product Weight
3.8 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Product specifications
Packing
Bulk
Size
10 x 25 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.25 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
HSL
Max voltage
3.8 V
Capacitance
70 F
Leakage
8 µA
Energy
334.8 J
Power
14 W
Peak current (1 sec)
6.1 A
Continuous current (15 °C rise)
0.35 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%
Grade
Commercial
Rated charge/ discharge current
0.35 A
Maximum discharge current
3 A