HSL1225-3R8127-R
Eaton HSL supercapacitor, Eaton HSLL Hybrid supercapacitor, 3.8V, 120F, 200mW
General specifications
Product Name
Eaton HSL low leakage, temperature hybrid cell supercapacitor
Catalog Number
HSL1225-3R8127-R
Product Height
25 mm
Product Weight
5.4 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Product specifications
Packing
Bulk
Size
12.5 x 25 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.2 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
HSL
Max voltage
3.8 V
Capacitance
120 F
Leakage
12 µA
Energy
576 J
Power
18 W
Peak current (1 sec)
7.7 A
Continuous current (15 °C rise)
0.6 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%
Grade
Commercial
Rated charge/ discharge current
0.75 A
Maximum discharge current
6 A