HCM1A1104-5R6-R
Eaton HCM1A1104 inductor, 5.6 uH, 9 A, 2 PADS, SMT
General Specifications
Product Name
Eaton HCM1A1104 inductor
Catalog Number
HCM1A1104-5R6-R
UPC
Product Length/Depth
11.5 mm
Product Height
4 mm
Product Width
10.3 mm
Product Weight
2.48 g
Compliances
RoHS Compliant
Product specifications
Type
Inductor
Mounting
SMT
IRMS
6.6 A
ISAT
9 A
Package Quantity
500
Material
Alloy powder
Automotive grade
Yes
Frequency rating
Up to 1 MHz
Contact configuration
Two-pin
Temperature rating
-55 to 155 °C
Resistance
17 mΩ
Size
11.5x10.3x4.0 mm