HSH0814-3R8256-R
Eaton Supercapacitor, HSH family, 0814 3.8V 25F 0.9Ohm
General Specifications
Product Name
Eaton HSH high density hybrid cell supercapacitor
Catalog Number
HSH0814-3R8256-R
UPC
Product Height
14 mm
Product Weight
1.4 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Product specifications
Packing
Bulk
Size
8 x 14 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.9 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
HSH
Max voltage
3.8 V
Capacitance
25 F
Leakage
2.5 µA
Power
4.01 W
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%
Grade
Commercial
Rated charge/ discharge current
0.125 A
Maximum discharge current
0.8 A