HSH0820-3R8406-R
Eaton Supercapacitor, HSH family, 0820 3.8V 40F 0.55Ohm
General Specifications
Product Name
Eaton HSH high density hybrid cell supercapacitor
Catalog Number
HSH0820-3R8406-R
UPC
Product Height
20 mm
Product Weight
2 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Product specifications
Packing
Bulk
Size
8 x 20 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.55 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
HSH
Max voltage
3.8 V
Capacitance
40 F
Leakage
3.2 µA
Power
6.56 W
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%
Grade
Commercial
Rated charge/ discharge current
0.2 A
Maximum discharge current
1.2 A