EXL1V0606-4R7-R
Eaton EXL1V MD IND 0606 4.7uH 9.5Adc 2 PAD SMT
General Specifications
Product Name
Eaton EXL high current inductor
Catalog Number
EXL1V0606-4R7-R
Product Length/Depth
7 mm
Product Height
6 mm
Product Width
7 mm
Product Weight
1.6 g
Compliances
RoHS Compliant
UPC
Product specifications
Type
High current inductor
Mounting
SMT
IRMS
0.46 A
ISAT
9.5 A
Package Quantity
750
Contact configuration
Two-pin
Temperature rating
125 °C max
Resistance
14.4 mΩ