HB1325-2R5156-R
Eaton HB supercapacitor, 2.5 V, 15 F, 0.05 Ω, CYLINDRICAL
General Specifications
Product Name
Eaton HB cylindrical cell supercapacitor
Catalog Number
HB1325-2R5156-R
Product Height
28.4 mm
Product Weight
4.94 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
UPC
Product specifications
Packing
Bulk
Contact configuration
Vertical
Size
13 x 28 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.05 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
HB
Max voltage
2.5 V
Capacitance
15 F
Leakage
22 µA
Thermal resistance
53 °C/W
Energy
46.9 J
Power
15 W
Peak current (1 sec)
10.7 A
Continuous current (15 °C rise)
2.4 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%