HSL0820-3R8256-R
Eaton HSL Hybrid Supercapacitor, 3.8V, 25F, 0.65 ohm, Low T
General Specifications
Product Name
Eaton HSL low leakage, temperature hybrid cell supercapacitor
Catalog Number
HSL0820-3R8256-R
Product Height
20 mm
Product Weight
2.2 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
UPC
Product specifications
Packing
Bulk
Size
8 x 20 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.65 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
HSL
Max voltage
3.8 V
Capacitance
25 F
Leakage
3.3 µA
Energy
120 J
Power
5.5 W
Peak current (1 sec)
2.3 A
Continuous current (15 °C rise)
0.125 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%
Grade
Commercial
Rated charge/ discharge current
0.125 A
Maximum discharge current
0.8 A