DRAQ75-470-R
Eaton Bussmann DRAQ Series Inductor, DRAQ75 47UH SMT SHLD
General specifications
Product Name
Eaton DRAQ inductor
Catalog Number
DRAQ75-470-R
UPC
Product Length/Depth
7.6 mm
Product Height
4.5 mm
Product Width
7.6 mm
Product Weight
0.83 g
Compliances
RoHS Compliant
Product specifications
Type
Inductor
Mounting
SMT
IRMS
0.785 A
ISAT
0.665 A
Package Quantity
1100
Material
Ferrite
Automotive grade
Yes
Contact configuration
Four-pads
Temperature rating
-40 to 165 °C
Resistance
504 mΩ