WCL2520-180-R
Eaton WCL Chip IND 2520 18uH 2 Pads SMT
General specifications
Product Name
Eaton WCL2520 chip inductor
Catalog Number
WCL2520-180-R
UPC
Product Length/Depth
2.92 mm
Product Height
2.1 mm
Product Width
2.79 mm
Product Weight
0.036 g
Compliances
RoHS Compliant
Product specifications
Type
Chip inductor
Mounting
SMT
IRMS
0.13 A
Package Quantity
2000
Material
Ferrite
Contact configuration
Two-pin
Temperature rating
-40 to 85 °C
Resistance
3.0 Ω