EAM1002L
Eaton Moeller series xPole UK - EAM RCCB. Residual current circuit-breaker, 100 A, 2-pole, 300mA, Type AC, L
일반 규범
Product Name
Eaton Moeller series xPole UK - EAM RCCB
Catalog Number
EAM1002L
Model Code
EAM1002L
EAN
Product Length/Depth
80 mm
Product Height
71 mm
Product Width
35 mm
Product Weight
0.22 kg
Compliances
RoHS conform
Certifications
IEC/EN 61008
제품 사양
Used with
Type AC
EAM
Residual current circuit breakers
Amperage Rating
100 A
Voltage rating
230 V AC
Features
Additional equipment possible
Residual current circuit breaker
10.10 Temperature rise
10.11 Short-circuit rating
Is the panel builder's responsibility. The specifications for the switchgear must be observed.
10.12 Electromagnetic compatibility
10.13 Mechanical function
10.2.2 Corrosion resistance
Meets the product standard's requirements.
10.2.3.1 Verification of thermal stability of enclosures
10.2.3.2 Verification of resistance of insulating materials to normal heat
10.2.3.3 Resist. of insul. mat. to abnormal heat/fire by internal elect. effects
10.2.4 Resistance to ultra-violet (UV) radiation
10.2.5 Lifting
Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated.
10.2.6 Mechanical impact
10.2.7 Inscriptions
10.3 Degree of protection of assemblies
10.4 Clearances and creepage distances
10.5 Protection against electric shock
10.6 Incorporation of switching devices and components
10.7 Internal electrical circuits and connections
Is the panel builder's responsibility.
10.8 Connections for external conductors
10.9.2 Power-frequency electric strength
10.9.3 Impulse withstand voltage
10.9.4 Testing of enclosures made of insulating material
Fitted with:
Interlocking device
Frame
45 mm
Frequency rating
50 Hz
Pollution degree
2
Lifespan, mechanical
20000 operations
Mounting Method
DIN rail
IEC/EN 60715 top-hat rail
Climatic proofing
25-55 °C / 90-95% relative humidity according to IEC 60068-2
Equipment heat dissipation, current-dependent
13.6 W
Rated impulse withstand voltage (Uimp)
4 kV
Rated short-time withstand current (Icw)
10 kA
Admissible back-up fuse overload - max
25 A gG/gL
Built-in width (number of units)
35 mm (2 SU)
Busbar material thickness
0.8 mm - 2 mm
Short-circuit rating
63 A (max. admissible back-up fuse)
Terminal protection
Finger and hand touch safe, DGUV VS3, EN 50274
Terminals (top and bottom)
Box clamp
Test circuit range
196 V AC - 264 V AC
Ambient operating temperature - max
60 °C
Ambient operating temperature - min
-25 °C
Built-in depth
70.5 mm
Connectable conductor cross section (multi-wired) - max
16 mm²
Connectable conductor cross section (multi-wired) - min
1.5 mm²
Connectable conductor cross section (solid-core) - max
35 mm²
Connectable conductor cross section (solid-core) - min
1.5 mm²
Fault current rating
300 mA
Heat dissipation capacity
0 W
Heat dissipation per pole, current-dependent
0 W
Permitted storage and transport temperature - max
60 °C
Permitted storage and transport temperature - min
-35 °C
Degree of protection
IP20
IP40, IP54 (with moisture-proof enclosure)
Impulse withstand current
Partly surge-proof 250 A
Number of poles
Two-pole
Leakage current type
AC
Lifespan, electrical
4000 operations
Type
  • EAM
  • Type AC
Special features
Application
Switchgear for residential and commercial applications
Sensitivity type
AC current sensitive
Rated fault current - max
0.3 A
Rated fault current - min
0.3 A
Rated insulation voltage (Ui)
440 V
Rated operational current for specified heat dissipation (In)
100 A
Rated operational voltage (Ue) - max
230 V
Rated residual making and breaking capacity
1000 A
Static heat dissipation, non-current-dependent
0 W
Surge current capacity
0.25 kA
Width in number of modular spacings
2
Voltage type
AC
Terminal capacity (solid wire)
1.5 mm² - 35 mm²