PDG62N2000D4DM
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 6, Two Pole, 2000A, 85kA/480V, PXR20D ARMS LSI w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, No Terminals (Metric Tapped Conductors)
일반 규범
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDG62N2000D4DM
UPC
Product Length/Depth
247.7 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
393.7 mm
Product Weight
43.09 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
IEC 60947-2
CSA
UL 489
CCC Marked
제품 사양
Amperage Rating
2000 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T288
Circuit breaker type
PD6 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Terminals
No Terminals
Frame
6
Class
Class A
Communication
Modbus RTU and CAM Link
Interrupt rating
85 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
150 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 330 kAIC Icm @240V (IEC)
65 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 143 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
85 kAIC @480/277V (UL)
20 kAIC Icu/ 13 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC)
50 kAIC @600/347V (UL)
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @440V (IEC)
150 kAIC @240V (UL)
35 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)