170M3960
Fuse-link, high speed, 350 A, AC 1000 V, compact size 1, 43 x 61 x 74 mm, aR, IEC, UL, single indicator
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series high speed square body fuse
Catalog Number
170M3960
UPC
EAN
Product Length/Depth
96 mm
Product Height
50 mm
Product Width
170 mm
Product Weight
869 g
Compliances
CE Marked
RoHS Compliant
Certifications
IEC Rated
UL Recognized
Electrical data
Amperage Rating
350 A
Voltage rating
1000 V (IEC)
Voltage type
AC
Clearing (I2T)
175000 at 1000 V
Pre arc (I2T)
29000
Watt losses
65 W