200NHG02B
Eaton Bussmann series low voltage NH Fuse, Live gripping lug, 500V, 200A, 120 kAIC, Combination fuse status indicator, fuse, Blade end connection, Class C gL/gG, Square-body with knife blade contact, Ceramic body
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series low voltage NH Fuse
Catalog Number
200NHG02B
UPC
EAN
Product Length/Depth
150 mm
Product Height
63 mm
Product Width
40 mm
Product Weight
395.333 g
Compliances
CE Marked
IEC 60269-2
DIN 43620
Electrical data
Amperage Rating
200 A
Voltage rating
500 V
Voltage type
AC
Breaking capacity
120 kA
Class
Class gG/gL
Frequency rating - min
45 Hz
Frequency rating - max
62 Hz