2CLE-125E
Eaton Bussmann series 2CLE fuse, Single barrel, Indoor, 2.4 kV, 125A, 50 kAIC, E-rated power, CLE, Class E, Single barrel
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series CLE fuse
Catalog Number
2CLE-125E
UPC
Product Length/Depth
10.9 in
Product Height
3 in
Product Width
3 in
Product Weight
9 lb
Compliances
Contact Manufacturer
Certifications
IEEE Std. C37.41
Not Applicable
Catalog Notes
Consult factory for mountings.
Electrical rating
Amperage Rating
125 A
Interrupt rating
50 kAIC
Voltage rating
2.4 kV