80NHG00BWP
Fuse-link, LV, 80 A, AC 500 V, NH00, gL/gG, IEC, dual indicator, live gripping lugs, weather resistant
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series low voltage NH Fuse
Catalog Number
80NHG00BWP
EAN
Product Length/Depth
79 mm
Product Height
58 mm
Product Width
30 mm
Product Weight
200.333 g
Compliances
CE
CE Marked
IEC 60269-2
DIN 43620
Electrical data
Amperage Rating
80 A
Voltage rating
500 V
Voltage type
AC
Breaking capacity
120 kA
Class
Class gG/gL
Frequency rating - min
45 Hz
Frequency rating - max
62 Hz