PDG34NH250P3MN
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Four Pole, 250A-High, 85kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDG34NH250P3MN
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Product Weight
7.39 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL 489
CSA
IEC 60947-2
CCC Marked
Product specifications
Amperage Rating
250 A
Voltage rating
600 Vac
Protection
100% neutral protection
Terminals
No terminals
Interrupt rating
85 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
150 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 330 kAIC Icm @240V (IEC)
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @440V (IEC)
35 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
85 kAIC @480/277V (UL)
150 kAIC @240V (UL)
20 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC)
50 kAIC @600/347V (UL)
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
65 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 143 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)