PHVL-3R9H305-R
Eaton PHVL supercapacitor, 3.9 V, 3 F, 0.12 W, horizontal pack
General specifications
Product Name
Eaton PHVL cylindrical cell supercapacitor pack
Catalog Number
PHVL-3R9H305-R
UPC
Product Length/Depth
32.5 mm
Product Height
9 mm
Product Width
17.3 mm
Product Weight
4.8 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Product specifications
Packing
Bulk
Contact configuration
Horizontal
Size
16.8 x 8.5 x 31.5 mm
Terminals
Through hole
Shape
Rectangular
DC equivalent series resistance (ESR)
0.08 Ω
Operating temperature range
-40 °C to +65 °C
Series
PHVL
Max voltage
3.9 V
Capacitance
3 F
Leakage
4 µA
Energy
22.82 J
Power
23.75 W
Peak current (1 sec)
4.71 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%