PDE23K0160TAAS
Eaton Moeller series Power Defense - Molded Case Circuit Breaker. Circuit breaker, 160A, 50kA, 3p, screw terminal, frame 2
General specifications
Product Name
Eaton Moeller series Power Defense molded case circuit-breaker
Catalog Number
PDE23K0160TAAS
Model Code
PDE23K0160TAAS
EAN
Product Length/Depth
201 mm
Product Height
89 mm
Product Width
103 mm
Product Weight
2.646 kg
Compliances
RoHS conform
Certifications
IEC
IEC/EN 60947
Delivery program
Circuit breaker frame type
PDE2
Amperage Rating
160 A
Number of poles
Three-pole
Technical data - electrical
Voltage rating
220 V - 440 V
Voltage rating (DC)
250 V
Max. rated operation voltage Ue AC
440
Rated insulation voltage (Ui)
800 V AC
Rated impulse withstand voltage (Uimp) at auxiliary contacts
4000 V
Rated impulse withstand voltage (Uimp) at main contacts
8000 V
Rated current (Iu)
160 A
Instantaneous current setting (Ii) - min
800 A
Instantaneous current setting (Ii) - max
1280 A
Overload current setting (Ir) - min
128 A
Overload current setting (Ir) - max
160 A
Rated short-circuit breaking capacity Ics (IEC/EN 60947) at 230 V, 50/60 Hz
65 kA
Rated short-circuit breaking capacity Ics (IEC/EN 60947) at 400/415 V, 50/60 Hz
50 kA
Rated short-circuit breaking capacity Ics (IEC/EN 60947) at 440 V, 50/60 Hz
26 kA
Electrical connection type of main circuit
Screw connection
Overvoltage category
III
Utilization category
A
Pollution degree
3
Technical data - mechanical
Type
Circuit breaker
Release system
Thermomagnetic release
Mounting Method
Complete device in housing
Fixed
DIN rail (top hat rail) mounting optional
Degree of protection
IP2X
Number of auxiliary contacts (change-over contacts)
Number of auxiliary contacts (normally closed contacts)
Number of auxiliary contacts (normally open contacts)
Number of operations per hour - max
120
Handle type
Rocker lever
Position of connection for main current circuit
Front side
Direction of incoming supply
Vertical and 90° in all directions
Standard terminals
Screw terminal
Lifespan, mechanical
20000 operations
Design verification as per IEC/EN 61439 - technical data
Ambient operating temperature - min
-20 °C
Ambient operating temperature - max
70 °C
Ambient storage temperature - min
-20 °C
Ambient storage temperature - max
70 °C
Design verification as per IEC/EN 61439
10.2.2 Corrosion resistance
Meets the product standard's requirements.
10.2.3.1 Verification of thermal stability of enclosures
10.2.3.2 Verification of resistance of insulating materials to normal heat
10.2.3.3 Resist. of insul. mat. to abnormal heat/fire by internal elect. effects
10.2.4 Resistance to ultra-violet (UV) radiation
10.2.5 Lifting
Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated.
10.2.6 Mechanical impact
10.2.7 Inscriptions
10.3 Degree of protection of assemblies
10.4 Clearances and creepage distances
10.5 Protection against electric shock
10.6 Incorporation of switching devices and components
10.7 Internal electrical circuits and connections
Is the panel builder's responsibility.
10.8 Connections for external conductors
10.9.2 Power-frequency electric strength
10.9.3 Impulse withstand voltage
10.9.4 Testing of enclosures made of insulating material
10.10 Temperature rise
10.11 Short-circuit rating
Is the panel builder's responsibility. The specifications for the switchgear must be observed.
10.12 Electromagnetic compatibility
10.13 Mechanical function
Additional information
Features
Protection unit
Motor drive optional
Functions
System and cable protection
Special features
Thermally and magnetically adjustable (calibrated at 40 °C)