3.6WDLSJ63
Model code: 3.6KV 63AMP 2"" 'J' MOTORSTART FUSE
Motor fuse-link, medium voltage, 63 A, AC 3.6 kV, DIN 43625 2", 51 x 292 mm, back-up, DIN, with striker
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series medium voltage motor fuse
Catalog Number
3.6WDLSJ63
UPC
EAN
Model Code
3.6KV 63AMP 2"" 'J' MOTORSTART FUSE
Product Length/Depth
292 mm
Product Height
292 mm
Product Width
51 mm
Product Weight
4568 g
Compliances
VDE 0670-4
DIN 43625
Certifications
IEC60282-1
Electrical Ratings
Amperage Rating
63 A
Interrupt rating
50 kAIC
Resistance
5.9 ohms
Voltage rating
3.6 kV
Watt losses
32 W
General Information
Application
Motor protection
Barrels
1
Class
Class back-up
Construction size
51 x 292 mm