HB1860-2R5117-R
Eaton HB supercapacitor, 2.5 V, 110 F, 0.02 Ω, CYLINDRICAL
General specifications
Product Name
Eaton HB cylindrical cell supercapacitor
Catalog Number
HB1860-2R5117-R
UPC
Product Height
60.5 mm
Product Weight
22 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Product specifications
Packing
Bulk
Contact configuration
Vertical
Size
18 x 61 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.02 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
HB
Max voltage
2.5 V
Capacitance
110 F
Leakage
180 µA
Thermal resistance
10 °C/W
Energy
343.8 J
Power
37.5 W
Peak current (1 sec)
43 A
Continuous current (15 °C rise)
8.7 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%