HSH1860-3R8148-R
Eaton Supercapacitor, HSH family, 1860 3.8V 1400F 0.05Ohm
General specifications
Product Name
Eaton HSH high density hybrid cell supercapacitor
Catalog Number
HSH1860-3R8148-R
UPC
Product Height
60 mm
Product Weight
30 g
Compliances
RoHS Compliant
Product specifications
Packing
Bulk
Size
18 x 60 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.05 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
HSH
Max voltage
3.8 V
Capacitance
1400 F
Leakage
120 µA
Power
72.2 W
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%
Grade
Commercial
Rated charge/ discharge current
7 A
Maximum discharge current
31 A