PDG23P0225P3ML
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Three Pole, 225A, 100kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Standard Terminals Load Only (PDG2X3TA225)
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDG23P0225P3ML
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
104.6 mm
Product Weight
1.82 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL 489
CCC Marked
CSA
IEC 60947-2
Especificaciones del producto
Amperage Rating
225 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T293
Circuit breaker type
PD2 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Terminals
Standard Terminals Load Only
Frame
2
Class
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
100 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
35/25 kAIC @600V (UL/CSA)
100 kAIC Icu/ 65 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC)
22 kAIC Icu @125 Vdc
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
35/25 kAIC Icu/ 18/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC)
100 kAIC @480V (UL)
100 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC)
85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
200 kAIC @240V (UL)
25 kAIC @600V (UL/CSA)