CDR15044
Eaton Crouse-Hinds series PowerMate CDR receptacle, 150A, Four-wire, four-pole, Style 1, Copper-free aluminum, 600 Vac/250 Vdc
General Specifications
Product Name
Eaton Crouse-Hinds series PowerMate CDR receptacle
Catalog Number
CDR15044
UPC
Product Length/Depth
5.25 in
Product Height
4.25 in
Product Width
5.25 in
Product Weight
2.25 lb
Produktspezifikationen
Area classification
Ordinary/Non-Hazardous Locations
Standards type
NEC/CEC
NEMA Rating
4X
Amperage Rating
150A
Voltage rating
600 Vac/250 Vdc