MLVC08V016C190
Eaton MLVC08 Multilayer Varistor, 016Vdc Working Voltage, 22V Varistor Voltage @ 1mA DC,190pF Typical Capacitance @1MHz
General Specifications
Product Name
Eaton MLVC multilayer varistor
Catalog Number
MLVC08V016C190
UPC
Product Length/Depth
2 mm
Product Height
0.9 mm
Product Width
1.2 mm
Product Weight
0.011 g
Certifications
IEC 61000-4-2
Produktspezifikationen
Operating temperature - max
125 °C
Operating temperature - min
-55 °C
Capacitance
190
Clamping voltage
39
Operating voltage
16
Transient energy
0.1
Varistor voltage
22 V
Working voltage (Vrms)
11.3 Vrms
Peak current 8/20
35
ESD withstand - contact
8 kV
Component package size
0805 EIA
ESD withstand - air
15 kV