PDF53N0800E5WM
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 5, Three Pole, 800A, 85kA/480V, PXR20 ARMS LSIG w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, No Terminals (Metric Tapped Conductors)
General Specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDF53N0800E5WM
UPC
Product Length/Depth
139.7 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
209.5 mm
Product Weight
21.32 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
IEC 60947-2
CCC Marked
Produktspezifikationen
Amperage Rating
800 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T286
Circuit breaker type
PD5 Global (100% UL)
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Terminals
No Terminals
Frame
5
Class
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
85 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
690
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
35 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
150 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 330 kAIC Icm @240V (IEC)
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @440V (IEC)
150 kAIC @240V (UL)
20 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC)
50 kAIC @600/347V (UL)
65 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 143 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
85 kAIC @480/277V (UL)
Number of poles
Three-pole
Trip rating
800 A