PDG34MH250P4MN
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Four Pole, 250A-High, 65kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDG34MH250P4MN
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Product Weight
7.68 kg
Amperage Rating
250A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T292
Circuit breaker type
PD3 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Protection
100% neutral protection
Frame
3
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
100 kAIC @240V (UL)
15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC)
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
65 kAIC @480V (UL)
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
35 kAIC @600V (UL/CSA)
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
Number of poles
Four-pole (100% N)