PDG44M0800P4DN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 4, Four Pole (100% N), 800A, 65kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDG44M0800P4DN
UPC
Product Length/Depth
111.2 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
279.4 mm
Product Weight
18.088 kg
Amperage Rating
800 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T292
Circuit breaker type
PD4 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Protection
100% neutral protection
Frame
4
Communication
Modbus RTU and CAM Link
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
25 kAIC Icu @250 Vdc
100 kAIC @240V (UL)
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
30 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
35 kAIC @600V (UL/CSA)
15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC)
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
65 kAIC @480V (UL)
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
Number of poles
Four-pole (100% N)