SC20M1S18
Female stamped and formed crimp contact, size #16, on a reel, Gold and Tin plating; SC20M1S18
General Specifications
Product Name
Eaton Souriau SC / SM series #16 (1.6mm) and #20 (1.0mm) stamped and formed contacts
Catalog Number
SC20M1S18
Product Length/Depth
19 mm
Product Height
3.3 mm
Product Width
3.1 mm
Product Weight
0.3 g
Produktspezifikationen
Environmental conditions
RoHS
REACH
Contact gender
Socket (Female)
Contact plating
Gold on active part, Tin on rear part
Contact size
16 AWG
Contact type
Crimp
Packaging type
Reeled
Wire size (AWG) - max
20 AWG
Wire size (AWG) - min
22 AWG