UTS6JC12E2P
General Specifications
Product Name
Eaton Souriau UTS series plastic waterproof IP68/69k connector
Catalog Number
UTS6JC12E2P
Product Length/Depth
66.7 mm
Product Height
29.7 mm
Product Width
29.7 mm
Product Weight
29.6 g
Compliances
CSA-C22.2 No.182.3 (please contact us for more details)
UL 1977 (please contact us for more details)
ROHS exemption 6.c
IEC 61984 (please contact us for more details)
Produktspezifikationen
Current rating
13 A UL
16 A IEC
Environmental conditions
REACH
Flammability rating UL94 HB
RoHS
Environmental resistance
Resistant against mineral oil
Resistant against oil
Resistant against gasoline
Resistant against basic bath
Resistant against acid bath
Vibrations level Per IEC 60512-4 - from 10 to 2000 Hz
UV resistant, no degradation after 5 years of exposure in natural environment
Test current
13 A CSA
13 A UL
16 A IEC
Test voltage
150 V IEC
600 V CSA
600 V UL
Backshell angle
Straight
Backshell type
Sealing Gland
Connector accessory option
Delivered with connector
Connector orientation
N
Connector type
Plug
Contact delivery
Loaded
Contact gender
Pin (Male)
Contact plating
Gold
Contact type
Solder Cup
Coupling type
1/3 Bayonet
Degree of protection
IP68
Insert material
Neoprene
Layout
2
Plug type
Straight Plug
Shell material
Plastic
Shell size
12
Cable diameter - max
12 mm
Cable diameter - min
3 mm
Mating cycles
250
Operating temperature - max
105 °C
Operating temperature - min
-40 °C