170M3145
Mudeli kood: FUSE 250A 1250V 1*/110 AR CU
Fuse-link, high speed, 250 A, AC 1250 V, compact size 1, 45 x 45 x 138 mm, aR, DIN, IEC, single indicator
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series high speed square body fuse
Catalog Number
170M3145
EAN
UPC
Product Length/Depth
305 mm
Product Height
65 mm
Product Width
145 mm
Product Weight
425 g
Compliances
CE Marked
RoHS Compliant
Certifications
IEC Rated
UL Recognized
Model Code
FUSE 250A 1250V 1*/110 AR CU
Toote tehnilised andmed
Amperage Rating
250 A
Breaking capacity
100 kA
Fuse indicator
Top fuse status indicator
Insulated metal gripping lugs (IMGL)
No
Utilization category
aR (accompanied semiconductor protection)
Voltage type
AC
Fuse size
1*
Rated voltage AC
1250 V
Center-to-center distance of connections
107 mm
Current type
AC
Mounting dimension
M10
Class
Class aR
Clearing (I2T)
54500 at 1000 V, 73000 at 1250 V
Watt losses
55 W
Fuse shape
Square body, slotted center bolted tags
Pre arc (I2T)
9200
Color
None
Interrupt rating
100 kAIC
Construction size
Other
Packaging type
Standard
Voltage rating
1250 V (IEC), 1300 V (UL)