170M6532
Fuse-link, high speed, 800 A, AC 2000 V, 2 x size 3, 74 x 171 x 142 mm, aR, IEC, single indicator
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series high speed square body fuse
Catalog Number
170M6532
EAN
Product Length/Depth
250 mm
Product Height
95 mm
Product Width
170 mm
Product Weight
0.001 g
Certifications
IEC
Toote tehnilised andmed
Amperage Rating
800 A
Fuse indicator
Centre fuse status indicator
Insulated metal gripping lugs (IMGL)
No
Utilization category
aR (accompanied semiconductor protection)
Voltage type
AC
Fuse size
23
Rated voltage AC
2000 V
Center-to-center distance of connections
142 mm
Current type
AC
Mounting dimension
M10
Class
Class aR
Watt losses
220 W
Fuse shape
Square body, flush end contacts
Color
None
Construction size
23
Voltage rating
2000 V