EIDDF3400
Eaton Crouse-Hinds series EID disconnect switch, 400A, With switch, Fused, 50 HP/125 HP/250 HP/350 HP, Copper-free aluminum, 240-600 Vac/250 Vdc
General specifications
Product Name
Eaton Crouse-Hinds series EID disconnect switch
Catalog Number
EIDDF3400
UPC
Product Length/Depth
17.19 in
Product Height
41.22 in
Product Width
13.49 in
Product Weight
271 lb
Toote tehnilised andmed
Area classification
Hazardous/Classified Locations
Standards type
NEC/CEC
NEC hazardous rating
Class I, Division 1
Class I, Zone 1
Class I, Division 2
Class I, Zone 2
Class II, Division 1
Class III
NEMA Rating
3
3R
4
Amperage Rating
400A
Enclosure type
With switch
Fusing
Fused
Horsepower
50 hp/125 hp/250 hp/350 hp
Material
Copper-free aluminum
Voltage rating
240-600 Vac / 250 Vdc