PDD22P0175VFFK
Eaton Power Defense 240V Max, Frame 2, Two Pole, 175A, 200kA/240V, 50C Cal T-M (Fxd-Fxd) TU, Std Term Line Only (PDG2X2TA225)
Catalog Number
PDD22P0175VFFK
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
69.9 mm
Product Weight
2.041 kg
Amperage Rating
175 A
Voltage rating
240 V AC
Trip Type
T298
Circuit breaker type
PD2 UL/CSA Only
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Voltage - max
240Vac
Series
Power defense
Terminals
Standard Terminals Line Only
Frame
2
Class
Class A
Calibration
50C Calibration
Rating plug
no
Interrupt rating
200 kAIC at 240 Vac
Switch off technique
Thermomagnetic
Voltage rating - max
240 V
Rated operational current
175 A