KR-5R5C474-R
Eaton KR supercapacitor, 5.5 V, Cylindrical, Capactiance 0.47
General specifications
Product Name
Eaton KR coin cell supercapacitors
Catalog Number
KR-5R5C474-R
UPC
Product Height
6.5 mm
Product Weight
3.3 g
Compliances
RoHS Compliant
Product specifications
Packing
Bulk
Contact configuration
Cylindrical
Terminals
Through hole
Shape
Round
DC equivalent series resistance (ESR)
50 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
KR
Max voltage
5.5 V
Capacitance
0.47 F
Energy
7.1 J
Power
0.1 W
Peak current (1 sec)
0.1 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
400%