TR-1350HV4-R
1350HV High Voltage SMD Fuse, 4 Amp Rating, 350VAC, 600 VDC
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series 1350HV high voltage SMD fuse
Catalog Number
TR-1350HV4-R
UPC
Product Length/Depth
13 mm
Product Height
5 mm
Product Width
5 mm
Product Weight
1.072 g
Compliances
RoHS Compliant
Product specifications
Amperage Rating
4 A
Melting (I2T)
5.5
Resistance
0.031 Ω
Voltage drop
175 mV
Voltage rating
350 V AC, 500 V DC