170M4108
Fuse-link, high speed, 200 A, AC 690 V, DIN 1, 53 x 69 x 108 mm, aR, DIN, IEC, single indicator
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series high speed square body fuse
Catalog Number
170M4108
UPC
EAN
Product Length/Depth
245 mm
Product Height
62 mm
Product Width
142 mm
Product Weight
157.3333333 g
Compliances
CE Marked
RoHS Compliant
Certifications
IEC Rated
UL Recognized
Electrical data
Amperage Rating
200 A
Voltage rating
690 V (IEC), 700 V (UL)
Voltage type
AC
Clearing (I2T)
11500 at 660 V
Pre arc (I2T)
1650
Watt losses
45 W