E53KAL18A2
Eaton E53 tubular capacitive proximity sensor, Threaded, Straight, 18 mm, Shielded, Output ON, 2m cable, 6.6 ft, 300 mA Solid State Output, PVC, 2-wire AC, NO, 20-250V
General specifications
Product Name
Eaton E53 tubular capacitive proximity sensor
Catalog Number
E53KAL18A2
UPC
Product Length/Depth
3.15 in
Product Height
0.71 in
Product Width
0.71 in
Product Weight
0.2 lb
Product specifications
Type
Threaded
Contact Rating
300 mA Solid State Output
Actuator function
Shielded
Cable type
Polyvinyl Chloride (PVC)
Enclosure material
POM
Nylon PA66
Mounting nuts
Connection
2 m cable
Contact configuration
2-wire AC, NO
Series
E53
Input voltage
20-250 V
LED indicator
Output ON
Output
Maximum AC current
300 mA