XTCEC16R22B
Eaton XT IEC contactor, 1600A, 230 Vdc 50 Hz, 250 Vdc 60 Hz, 2NO-2NC, 1600A, Frame R, 515 mm, 50-60 Hz, 500, 640, 1200, 1300 hp (3PH @200, 230, 460, 575 V), Three-pole, 2200, Spring cage terminals, Full voltage non-reversing contactor
General specifications
Product Name
Eaton XT IEC contactor
Catalog Number
XTCEC16R22B
EAN
Product Length/Depth
21 in
Product Height
10.5 in
Product Width
27.5 in
Product Weight
70 lb
Compliances
RoHS Compliant
CE Marked
Certifications
UL Listed
CSA Certified
IEC 60947
EN 60947
Catalog Notes
Consult local sales office for availability.
Product specifications
Amperage Rating
16A
HP rating - max
500, 640, 1200, 1300 hp (3PH @200,230,460,575 V)
Number of poles
Three-pole
Type
Full voltage non-reversing contactor
Frequency rating
50-60 Hz
Frame size
515 mm
Terminals
Spring cage terminals
Coil
220-240 Vac, 50/60 Hz
Coil voltage
230-250 Vdc
Contact configuration
2 NO, 2 NC
Continuous ampere rating
1600 A