HSH1016-3R8556-R
Eaton Supercapacitor, HSH family, 1016 3.8V 55F 0.45Ohm
Algemene specificaties
Product Name
Eaton HSH high density hybrid cell supercapacitor
Catalog Number
HSH1016-3R8556-R
UPC
Product Height
16 mm
Product Weight
2.5 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Productspecificaties
Packing
Bulk
Size
10 x 16 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.45 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
HSH
Max voltage
3.8 V
Capacitance
55 F
Leakage
5 µA
Power
8.02 W
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%
Grade
Commercial
Rated charge/ discharge current
0.275 A
Maximum discharge current
1.8 A