HSH1850-3R8108-R
Eaton Supercapacitor, HSH family, 1850 3.8V 1000F 0.065Ohm
Algemene specificaties
Product Name
Eaton HSH high density hybrid cell supercapacitor
Catalog Number
HSH1850-3R8108-R
UPC
Product Height
50 mm
Product Weight
27 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Productspecificaties
Packing
Bulk
Size
18 x 50 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.065 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
HSH
Max voltage
3.8 V
Capacitance
1000 F
Leakage
100 µA
Power
55.5 W
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%
Grade
Commercial
Rated charge/ discharge current
5 A
Maximum discharge current
30 A