HV0820-2R7305-R
Eaton HV supercapacitor, 2.7 V, 3 F, 0.08 Ω, CYLINDRICAL
Algemene specificaties
Product Name
Eaton HV cylindrical cell supercapacitor
Catalog Number
HV0820-2R7305-R
UPC
Product Height
21 mm
Product Weight
1.4 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Productspecificaties
Packing
Bulk
Contact configuration
Vertical
Size
8 x 21 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.08 Ω
Operating temperature range
-40 °C to +65 °C
Series
HV
Max voltage
2.7 V
Capacitance
3 F
Leakage
15 µA
Thermal resistance
76 °C/W
Energy
10.9 J
Power
10.9 W
Peak current (1 sec)
3.3 A
Continuous current (15 °C rise)
1.6 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%