M1325-2R5905-R
Eaton M supercapacitor, 2.5 V, 9 F, 0.030 Ω, CYLINDRICAL
Algemene specificaties
Product Name
Eaton M cylindrical cell supercapacitor
Catalog Number
M1325-2R5905-R
UPC
Product Height
28.4 mm
Product Weight
5.6 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Productspecificaties
Packing
Bulk
Contact configuration
Vertical
Size
13 x 28 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.03 Ω
Operating temperature range
-40 °C to +60 °C
Series
M
Max voltage
2.5 V
Capacitance
9 F
Leakage
0 µA
Thermal resistance
53 °C/W
Energy
28.1 J
Power
25 W
Peak current (1 sec)
8.9 A
Continuous current (15 °C rise)
3.1 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%