PHV-5R4V305-R
Eaton PHV supercapacitor, 5.4 V, 3 F, 0.075 at 1 kHz, 0.08 at 100 Hz Ω, Vertical Pack
Algemene specificaties
Product Name
Eaton PHV cylindrical cell supercapacitor pack
Catalog Number
PHV-5R4V305-R
UPC
Product Length/Depth
17.3 mm
Product Height
32.5 mm
Product Width
9 mm
Product Weight
4.8 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Productspecificaties
Packing
Bulk
Contact configuration
Vertical
Size
16.8 x 8.5 x 31.5 mm
Terminals
Through hole
Shape
Rectangular
DC equivalent series resistance (ESR)
0.08 Ω
Operating temperature range
-40 °C to +65 °C
Series
PHV
Max voltage
5.4 V
Capacitance
3 F
Leakage
25 µA
Energy
43.7 J
Power
91 W
Peak current (1 sec)
6.5 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%