PDF63N2000P4MN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 6, Three Pole, 2000A, 85kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDF63N2000P4MN
UPC
Product Length/Depth
247.7 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
393.7 mm
Product Weight
46.266 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CCC Marked
IEC 60947-2
Delivery program
Amperage Rating
2000 A
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Frame
6
Number of poles
Three-pole
General information
Circuit breaker type
PD6 Global (100% UL)
Class
Class A
Trip Type
T292
Other
Communication
Modbus RTU
Technical data - Electrical
Voltage rating
600 Vac
Voltage rating - max
600 V
Technical data - Mechanical - Terminals
Terminals
No Terminals
Technical information
Interrupt rating
85 kAIC at 480 Vac
Interrupt rating range
65 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 143 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
20 kAIC Icu/ 13 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC)
150 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 330 kAIC Icm @240V (IEC)
50 kAIC @600/347V (UL)
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @440V (IEC)
85 kAIC @480/277V (UL)
35 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
150 kAIC @240V (UL)