PDG23P0225P2MN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Three Pole, 225A, 100kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDG23P0225P2MN
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
104.6 mm
Product Weight
1.82 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
IEC 60947-2
CSA
CCC Marked
UL 489
Delivery program
Amperage Rating
225 A
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Frame
2
Number of poles
Three-pole
General information
Circuit breaker type
PD2 Global
Class
Class A
Trip Type
T291
Other
Communication
Modbus RTU
Technical data - Electrical
Voltage rating
600 Vac
Voltage rating - max
600 V
Technical data - Mechanical - Terminals
Terminals
No Terminals
Technical information
Interrupt rating
100 kAIC at 480 Vac
Interrupt rating range
200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
200 kAIC @240V (UL)
100 kAIC @480V (UL)
35/25 kAIC @600V (UL/CSA)
35/25 kAIC Icu/ 18/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC)
100 kAIC Icu/ 65 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC)
100 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC)
22 kAIC Icu @125 Vdc
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
25 kAIC @600V (UL/CSA)