PDG64P2000P4YN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 6, Four Pole (100% N), 2000A, 100kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU, CAM Link, ZSI and Relays, No Terminals
A newer version of this product is available:
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDG64P2000P4YN
UPC
Product Length/Depth
247.7 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
508 mm
Product Weight
52.16 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CCC Marked
IEC 60947-2
UL 489
CSA
Delivery program
Amperage Rating
2000 A
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Frame
6
Number of poles
Four-pole (100% N)
General information
Circuit breaker type
PD6 Global
Class
Class A
Trip Type
T292
Other
Communication
Modbus RTU and CAM Link
Technical data - Electrical
Voltage rating
600 Vac
Voltage rating - max
600 V
Technical data - Mechanical
Protection
100% neutral protection
Technical data - Mechanical - Terminals
Terminals
No Terminals
Technical information
Interrupt rating
100 kAIC at 480 Vac
Interrupt rating range
40 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 84 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
100 kAIC @480/277V (UL)
65 kAIC @600/347V (UL)
85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC)
100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC)
200 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC)
35 kAIC Icu/ 18 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @690V (IEC)
200 kAIC @240V (UL)